Zladiť prácu a rodičovstvo môže byť náročné aj v tých najlepších časoch. No počas pandémie COVID-19, ktorá zavrela školy a z mnohých rodičov urobila učiteľov na polovičný úväzok, je to ešte komplikovanejšie. Kolegovia z Kellera sa s nami podelili o tom, ako zvládali rodičovstvo počas pandémie.

Keller family with Keller toy truck

Miguel Sanchez Guijarro

Manažér pre životné prostredie a BOZP, Iberia-Latam

Žije v Madride, Španielsko

Žijem so svojou manželkou a tromi deťmi: Mercedes, ktorá má 13, Miriam, 11, a Miguel, 7. Lockdown pre nás začal 15. marca, nikto nesmel vychádzať von. Len nedávno povolili dospelým vyjsť na prechádzku počas dňa, zatiaľ čo deti môžu vychádzať iba medzi 12:00 a 19:00 v sprievode jedného rodiča. Je to však maximálne na hodinu a od domova sa nemôžeme vzdialiť viac ako 1 km.

Stále chodievam na stavby a najväčšou výzvou je byť v kontakte so zamestnancami na stavbe na diaľku. Dva alebo tri dni v týždni chodím do kancelárie (môžeme ísť do práce, ak je to nevyhnutné), kde zostávam do tretej, potom sa vraciam domov a pracujem do siedmej alebo ôsmej.

Pred pandémiou som veľa cestoval. Teraz môžem tráviť viac času so svojou rodinou a byť súčasťou ich dennej rutiny. S manželkou sa snažíme chrániť naše deti pred situáciou čo najlepšie, ako sa dá. Myslíme si, že je to pre ich myseľ najlepšie vzhľadom na množstvo negatívnych informácií, ktoré zvonku prichádzajú. Keď som doma, snažím sa deťom pomáhať s domácou výučbou, no ide mi to hrozne!

Keller employee with his family

Kevin Wikar

Oblastný manažér, Keller Severná Amerika

Žije v Annapolis, Maryland

Žijem so svojou manželkou Corneliou a našimi dvomi deťmi Gabrielou, 17, a Stefanom, 14. Obmedzenia u nás trvajú zhruba mesiac, hoci nedávno ich trošku uvoľnili.

Výstavba sa považuje za nevyhnutnú, a tak tri dni v týždni pracujem v kancelárii a zvyšné dni z domu. Dni doma neboli jednoduché.

Moja manželka je ženou v domácnosti, kedysi pracovala v environmentálnom odvetví a je veľmi vzdelaná, preto prevzala výučbu našich detí do vlastných rúk. Škola, ktorú navštevuje moja dcéra, bola na online výučbu veľmi dobre pripravená a Gabriela sa vzdeláva aj bez nás. Stefanova škola nebola pripravená vôbec, a tak sa v apríli tešil, že letné prázdniny začali skôr. Veľmi rýchlo sme mu to však zatrhli.

Sú frustrovaní ako všetci ostatní, no podporujeme ich. Môj syn by rád chodil von so svojimi kamarátmi a dcéra mala mať nedávno ples. Pomaly začína premýšľať nad vysokou školou. Snažíme sa ju viesť a dobre zvážiť, aké predmety a cestu si zvoliť, keďže mnohé odvetvia budú na dlhší čas ochromené.

Čo sa týka Kellera, naďalej vidíme veľký dopyt po verejných i súkromných projektoch v oblasti infraštruktúry. V súčasnej situácii je naozaj náročné tento dopyt uspokojiť. V poslednom čase musím častejšie cestovať aj na väčšie vzdialenosti. Snažíme sa byť pri služobných cestách čo najopatrnejší, no aj napriek tomu máme isté obavy. Ako však hovorím aj svojim priateľom, keď sa ma pýtajú, prečo chodím do práce, ide tu o projekty, ktoré sú nevyhnutné pre fungovanie našej spoločnosti.

Keller employee with her daughter

Lea Cochrane

Marketingová manažérka, Keller Austrália

Žije vo Viktórii

Žijem so svojím partnerom Amosom a tromi deťmi: 13-ročnou Chelsea, 9-ročným Cameronom a 5-ročnou Ameliou, ktorá je v prvom ročníku na základnej škole. A aby toho nebolo málo, máme aj tri psy.

Deťom sa život v karanténe veľmi páči. Znamená pre nich umenie a tvorivé dielne, večery pri spoločenských hrách, prechádzky a jazdenie, varenie, hry v drevenom domčeku a veľa kvalitného času doma a v okolí nášho domu. Toto obdobie jednoznačne zvýšilo ich kreativitu, no zároveň im chýbajú kamaráti a iní členovia rodiny. Sme zmiešaná rodina, takže deti tu polovicu týždňa nie sú a môžem sa viac venovať práci.

Od začiatku lockdownu sme doma strávili už osem týždňov a bol to poriadny kolotoč emócií. Milujem ľudí a do práce chodím rada, pretože sa tam stretávam s kolegami. Bojovala som s úzkosťou, stresom, osamelosťou a všeobecne s otázkou, čo robiť, aby som zvládla dnešný deň. Nie som žiadny domased. Pred koronavírusom sme náš sociálny život trávili najmä vonku, bol plný kempovania a dobrodružstiev.

Na druhej strane mám možnosť ovplyvniť a vidieť školské úspechy detí a prispieť k ich vzdelávaniu, čo ma skutočne napĺňa. Práca z domu má taktiež veľa výhod, napríklad ušetrený čas, ktorý by sme inak precestovali do práce či do školy.

Domáca výučba je náročná. Prispôsobili sme si dom, aby si každý mal kde sadnúť a pracovať, no nemáme tu veľa miesta. Okrem toho musíte nastaviť a využiť množstvo online materiálov z troch rôznych škôl, pričom sa snažíte zapamätať si, kto má v daný deň hodinu či stretnutie, v akom čase a na ktorej platforme.

Amelia sa učí písať a čítať, čo si vyžaduje neustálu asistenciu a poriadnu dávku trpezlivosti. Cameron potrebuje pomôcť asi pri polovici úloh a je potrebné ho kontrolovať, keďže sa niekedy spolieha, že sa mu všetko prepečie bez kontroly. Našťastie, Chelsea pracuje takmer vždy samostatne. Veľmi mi pomáha a zároveň je inšpiráciou pre svojich mladších súrodencov.

Našťastie pracujem pre skvelú spoločnosť s úžasnými kolegami a ako rodič som sa stretla iba s pochopením a veľmi ohľaduplnými pracovnými podmienkami.

Keller employee with her family

Jessica Church

Manažérka ľudských zdrojov, Keller Severná Amerika

Žije v Baltimore

Žijem so svojím manželom Aaronom a máme dvoch synov – Brodyho, ktorý má šesť a pol, a Landona, ktorý bude mať 31. mája štyri roky. Budeme mať teda doma pandemickú oslavu narodenín!

Kvôli zákazu vychádzania môžeme opustiť domov iba v prípade, že si ideme zacvičiť alebo vybaviť nevyhnutné. Niektoré dni sú veľmi dobré, môj manžel stihne všetku robotu a chlapci sú relatívne poslušní. Iné dni sú však ozajstná pohroma plná sĺz a nárekov – chlapci sa každý deň pýtajú, kedy pôjdu späť do školy a budú so svojimi kamarátmi.

S manželom obaja pracujeme na plný úväzok, takže na začiatku týždňa si vždy preberieme harmonogram a obaja máme pol dňa na nerušený home office. Ten druhý zatiaľ pracuje, prijíma hovory, vybavuje e-maily a zároveň robí učiteľa materskej školy, nespočetnekrát kŕmi deti a berie ich von zahrať sa na našej ulici.

Naučila som sa pár vecí, napríklad že naše wifi chytím aj štyri domy nižšie, a tak si vonku môžem vziať aj laptop, a že deti začnú kričať práve vtedy, keď zodvihnem mobil. Veľmi mi chýba práca v kancelárii s mojimi kolegami.

Pred koronavírusom som zvykla hovoriť, že dni sú príliš krátke a mne neostáva dosť času s chlapcami. Napriek ťažkostiam mi táto situácia dala príležitosť tráviť s nimi viac času počas ich krátkeho detstva. Ako pracujúca matka som si nemyslela, že takúto príležitosť niekedy dostanem.

Keller employee with her children

Rosalind Leong

Osobná asistentka riaditeľa, Keller ASEAN

Žije v Singapure

Žijem so svojím manželom a dvomi deťmi: Jaydenom (11) a Charlotte (9). V Singapure musia všetci okrem nevyhnutných pracovníkov pracovať z domu a jeden člen domácnosti môže vychádzať na nákup.

Ako rodina sa počas opatrení máme celkom dobre, naše obmedzenia sa vo všeobecnosti nenazývajú lockdown. Zostávame doma a raz týždenne si ideme nakúpiť potraviny. Deti majú momentálne prázdniny, čo je po mesiaci domácej výučby trošku jednoduchšie. Kým mali školu, museli sme ich každé ráno prihlásiť do vzdelávacieho systému, pomôcť im nastaviť video hodiny a potom im zodpovedať všetky otázky, skontrolovať ich odpovede, odovzdávať úlohy atď.

Najväčšou výzvou sú nekonečné domáce práce. Keď sú deti doma, všade je neporiadok, a tak za nimi neustále upratujeme. V Singapure je tiež veľmi teplo a vlhko, takže sa niekoľkokrát denne prezliekame a kopy bielizne stále narastajú. Učím deti umývať riad, ale často po nich ostane stále špinavý.

Udržať si rovnováhu medzi rodičovstvom a prácou nebolo až také zlé. Ak sa na to pozriem z tej lepšej stránky, aspoň spolu trávime viac času. Keď sa mi nedarí dokončiť prácu počas dňa, pracujem v noci. Vďaka tomu, že sa z práce nemusím ponáhľať, aby som vyzdvihla deti, je moja práca flexibilnejšia.